Kettle vs. Microwave. What’s the best way?

Czajnik kontra kuchenka mikrofalowa. Jaki jest najlepszy sposób?

Podgrzewanie wody na herbatę. Niezależnie od tego, czy podgrzejesz wodę w czajniku na kuchence, czy w kubku w kuchence mikrofalowej, nadal otrzymasz to samo: gorącą wodę. Cóż, technicznie rzecz biorąc, jest to poprawne. Ale nauka mówi nam, że jest różnica. A jeśli zwrócisz szczególną uwagę, twoja herbata prawdopodobnie powie ci to samo.
Wszystko o ziołach i herbatkach ziołowych Czytanie Czajnik kontra kuchenka mikrofalowa. Jaki jest najlepszy sposób? 4 minut Kolejny 7 zasad przygotowywania herbaty

Podgrzewanie wody na herbatę. Niezależnie od tego, czy podgrzejesz wodę w czajniku na kuchence, czy w kubku w kuchence mikrofalowej, nadal otrzymasz to samo: gorącą wodę. Cóż, technicznie rzecz biorąc, jest to poprawne. Ale nauka mówi nam, że jest różnica. A jeśli zwrócisz szczególną uwagę, twoja herbata prawdopodobnie powie ci to samo.

Może nie będzie to tak epickie starcie, jak Batman kontra Superman czy Jonas Brothers kontra One Direction, ale jeśli porównasz czajnik z kuchenką mikrofalową, możesz być zaskoczony, kto wygra.

Nauka. To rzecz.

Ponieważ sposób, w jaki czajnik i kuchenka mikrofalowa podgrzewają wodę, są bardzo różne, podobnie jak wyniki. Pozwólmy nauce powiedzieć nam, jak i dlaczego.

Czajnik . Woda podgrzana w czajniku jest podgrzewana na zasadzie konwekcji. Oto jak działa konwekcja:

  • Konwekcja to ruch okrężny, który zachodzi, gdy cieplejsza ciecz – która ma szybciej poruszające się cząsteczki, dzięki czemu jest mniej gęsta – unosi się, podczas gdy chłodniejsza ciecz opada.
  • Po włączeniu czajnika ciepło leci od dołu, nie bombardując płynu ze wszystkich stron. Gdy woda na dnie nagrzewa się jako pierwsza, podnosi się (dlaczego zobacz „konwekcja” powyżej), podczas gdy zimniejsza woda zaczyna opadać.
  • Kiedy tak się dzieje, ostatecznie woda miesza się, tworząc jednolitą temperaturę. To jakby zacząć od miski lodów, z czekoladą z jednej strony i wanilią z drugiej. Jeśli je zmieszasz, otrzymasz chocilla lub wanalan. To nie jest nauka, ale rozumiesz o co chodzi.

Kuchenka mikrofalowa . Zasadniczo kuchenka mikrofalowa działa w następujący sposób:

  • Wewnątrz metalowego pudełka kuchenki mikrofalowej znajduje się magnetron, lampa elektronowa służąca do wzmacniania lub generowania mikrofal.
  • Mikrofale to fale elektromagnetyczne o długości fali krótszej niż fala radiowa, ale dłuższej niż promieniowanie podczerwone.
  • Po naciśnięciu przycisku start magnetron przekształca energię elektryczną wypływającą z gniazdka elektrycznego i przekształca ją w mikrofale, które są kierowane do skrzynki przez kanał zwany falowodem i odbijają się od wewnętrznych metalowych ścianek.
  • Kiedy fale uderzają w jedzenie lub w tym przypadku wodę, nie odbijają się. Zamiast tego przechodzą przez twoją wodę.
  • To powoduje, że woda jest bardzo podekscytowana, a jej cząsteczki zaczynają wibrować. Ich wibracje zawierają ciepło, więc im szybciej wibrują cząsteczki, tym cieplejsze staje się jedzenie.
  • Jednakże, ponieważ te fale elektromagnetyczne pochodzą z całej kuchenki mikrofalowej (wyobraźmy sobie psa goniącego więcej niż jedną wiewiórkę), a nie tylko z dna, jak czajnik, konwekcja (mieszanie ciepła) nie zachodzi.
  • Wynik? Woda na górze jest cieplejsza niż woda na dole. Nie zapewnia to jednak spójnego, najlepszego w swojej klasie doświadczenia związanego z piciem herbaty.

Więc masz to. Podgrzewając w czajniku wodę na herbatę, uzyskasz wodę o jednakowej temperaturze. Ponieważ zalecamy przygotowanie herbaty o określonej temperaturze wody w zależności od rodzaju herbaty, jedynym sposobem jest podgrzanie wody w czajniku. Kuchenka mikrofalowa zapewni gorącą wodę, ale temperatura nie będzie stała w całej filiżance.

Ponadto, jeśli kiedykolwiek próbowałeś zabrać kuchenkę mikrofalową na wyprawę kempingową, wiesz, że czajnik jest znacznie lepszym wyborem.

Masz czajnik?

Mamy nadzieję, że masz już w domu ukochany czajnik, pierwszą rzecz, po którą sięgasz, wchodząc rano do kuchni, aby przygotować herbatę na angielskie śniadanie , i ostatnią rzecz, której używasz w kuchni, przygotowując filiżankę Rooibos herbata przed snem. Niezależnie od tego, czy Twój czajnik jest nowy i błyszczący, czy stary i mocno używany, pamiętaj o jego okresowym czyszczeniu, aby nie dopuścić do osadzania się w nim minerałów, które pogarszają smak wody. Zawsze używaj zimnej, filtrowanej wody, aby smak herbaty był wyraźnie widoczny.

Jeśli potrzebujesz czajnika, który za każdym razem zapewni idealną, jednolitą temperaturę wody, wypróbuj czajnik elektryczny Fellow Corvo EKG z regulacją temperatury .

Ostatecznie, choć wszyscy uwielbiamy wygodę, jaką dają kuchenki mikrofalowe, czajnik jest wyraźnym zwycięzcą w walce o podgrzewanie wody. Poza tym jest coś uroczego i quasi-brytyjskiego w powiedzeniu przyjacielowi, zanim usiądziesz na herbatę i pogawędkę: „Pozwól mi włączyć czajnik”… „Pozwól mi włączyć kuchenkę mikrofalową” po prostu nie wywołuje tego samego uczucia.